Küsimus:

Tere!

Minu koer on 10-aastane elujõuline ja mänguline minipuudli ja mingi suurema koera järglane. Mulle teeb muret umbes aasta aega tagasi alanud tagajalgade värisemine. Tal on väiksest saati vahepeal harva tagajalad nö alt ära kadunud, aga seda vaid siis, kui ta on pikka aega nt aknast välja vaadanud kahe tagumise jala peal.

Ma ei tea, kas see võib olla seoses praeguse probleemiga, sest me kunagi ei arvanud et see midagi tõsist on. Praegu, aasta aega, tal jalad värisevad väikeste vahedega kogu aeg ja viimasel ajal päris vägevalt - seistes, kõndides, istudes. Ühe tagalaja koha peal on tal ka nahaalune muna, mis tekkis u 1,5 aastat tagasi, läks veerandi rusika suuruseks ja enam ei suurene, aga ära ka ei kao. Selle koha pealt ta sai kunagi hammustada, umbes pool aastat enne muna tekkimist - nahas oli väike auk, puhastasime seda ja süstisime arsti antud rohtu. Haav paranes ilusti. Valu see talle eriti ei tee, aga selle katsumine eriti ei meeldi.

Mind huvitab, millest jalgade värisemine võib olla tingitud ja kui tõsine see mure võib olla, eriti kui tegu on 10-aastase koeraga.

Teine murekene mis mul on puudutab samuti nahaalust väikest punni või muna, mis on u poole cm kõrgune ja tekkis u pool-üks aasta tagasi talle täpselt ühe silma alla. Punn on koguaeg kohal ja suureneb vaevumärgatavalt aja jooksul. Ma tahaksin teada, mis põhjused sellisel hädal on ja kui tõsine ta olla võib, sest praegu ei oska ma sellest arvata mitte midagi.

Ette tänades koeraomaniku mure ja uudishimu vähendamise eest!

Vastus:

Tere!

Siin on tegu mitme erineva probleemiga. Soovitaks koera kindlasti arstile näidata. Igasugused munad ja mumpsud on parem kirurgiliselt eemaldada enne kui nad väga suureks lähevad. Arvestades koera vanust ja muna tekkelugu võib vaja minna ka röntgenpilti ning vereuuringut. Jalgade värisemises selguse saamiseks on võib-olla vaja neuroloogi abi.

Mis puudutab nahaalust punni silma all, siis võib-olla tegemist käsnaga, mis iseenesest ei kujuta koerale mingisugust ohtu, aga suurenedes võib hakata ärritama silma ning tuleb seetõttu eemaldada.

Kuna puudlid on tuntud oma pikaaealisuse poolest, siis pole 10 eluaastat küll mingiks takistuseks, miks neid protseduure ei võiks ette võtta.

dr. Tiina Toomet


Tagasi