Esmaabi - elustamine

Kui koera hingamine on peatunud, saad õhku kunstliku hingamise teel koera kopsudesse õhku lisada. See protseduur võib  koera elu päästa. Inimesele ja koerale kunstliku hingamise tegemine on suhteliselt sarnane protseduur.

Tavaliselt peab kunstlikku hingamist ja elustamist tegema seni, kuni loomaarstid on saabunud ja võtavad koera elu päästmise enda õlule. Kui tundub, et koeral on südame- või hingamisprobleeme, võta viivitamatult veterinaariga ühendust.

Kunstliku hingamise tegemine

  • Kui oled probleemi tuvastanud, kontrolli kõigepealt koera hingamisteid, hingamist ja siis vereringet. Aseta kõrv koera rinnale ja kuula ta südamelööke ja kontrolli pulssi.
  • Ava koera suu, tõmba keel nii palju välja kui võimalik, et see vabastaks kurgu tagaosa.
  • Puhasta suu võimalikust oksest või verest. Eemalda võimalikud takistused.
  • Võta koeral kaelarihm kaelast ära.
  • Kui koeral on kurgus vedelikke või ta on uppumisest päästetud, hoida koera 15-30 sekundit tagajalgadest (kuid kontrolli enne võimalikke luumurde). Kui kahtlustad, et koeral on luumurde või -mõrasid, hoia teda kõhust. Suure koera puhul vajad selle toimingu juures rohkem abikäsi.
  • Tõmba koera esikäpad ette poole, nii et need ei oleks rinnal, mis võib hingamist raskendada.
  • Kui hingamisteed on vabastatud, kuid koer ei hakka hingama, alusta kunstliku hingamise tegemist. Sulge koera suu ja hoia kätt koera lõua all selle toetamiseks. Aseta oma suu koera ninale ja puhu õhku koera kopsudesse. Ole ettevaatlik – ära puhu kopsudesse korraga liiga palju õhku, kuna koera kopsud on inimese omadest väiksemad.
  • Vaata koera rindkere, kas kopsud täituvad õhuga. Korda tsüklit umbes kuus korda minutis. Ole ettevaatlik, et mitte sisse hingata koera sülge ega õhku.
  • Jätka protseduuriga 30-60 minutit või kuni koer hakkab ise hingama. Südamelöökide kontrollimiseks pane käsi koera kõhu alumisele osale, kolmanda või neljanda ribi juurde.

Koera elustamine

Kui südamelööke pole tunda, pead koos kunstliku hingamisega ka elustamist tegema hakkama. Mittehingaval koeral võib pulssi tunda olla, kuid kui südametegevus on peatunud, siis koer ei hinga.

Aseta koer tugevale pinnasele ühele küljele.

Väikse koera puhul aseta sõrmeotsad koera rindkerele (kolmandast kuni kuuendast ribist allapoole) ja suru kergelt sekundiliste intervallidega koera rindkerele.

Suure koera puhul suru peopesaga.

Tee samal ajal ka kunstlikku hingamist, puhudes iga viienda surumise järel koera ninna õhku. See tagab hapniku olemasolu koera kopsudes kuni vereringe taas tööle hakkab.

Kui koera süda ei hakka kolme minuti möödudes lööma, pole kahjuks enam midagi teha.

Allikas: purina.nestle.ee

Märksõnad:

Tagasi