Lihtsad söötmisreeglidPüüdke toita oma kutsikat iga päev samadel kellaaegadel ja samas kohas, nii ta kohaneb oma päevakorraga ning kujunevad kindlad harjumused. Natuke toorest munakollast, kohupiima või lauajääke (toit, mis on jäänud pere einest üle) võib aeg-ajalt anda, kuid kunagi ärge andke oma koerale süüa inimeste “rämpstoitu”.

Koogid, kommid, šokolaad, gaseeritud joogid ning kõikvõimalik muu “snack” on mõeldud inimestele, mitte koertele. Muuseas, tekitavad sellised toidud nn. “tühje” kaloreid, mida teie lemmik ei vaja ning mida on parem vältida, kui soovite, et ta terve oleks. Vältige vürtsiste, praetud, rasvaste või tärklist sisaldavate toitude andmist; paremini sobivad toidujäägid, juurviljad ning lihakastmed. Saagu teie kutsikale või täiskasvanud koerale harjumuseks tema oma päevane söögikord, mis koosneb koeratoidust. Kui te kunagi peaksite kahtlema, mida ja kui palju koerale sööta, pidage nõu veterinaariga.

Söötmisreeglid:

Koera toidu eest hoolitsedes tuleb meeles pidada mõnd asja, nagu järgnev:

  • Toitainete tasakaal paljudes kommertskoeratoitudes on eluliselt tähtis; hoiduge ühekülgsest täistoidu dieedist. Liha (looma-, lamba-, kanaliha, maks) või teravilja (nisu, kaer, mais) sisalduse järgi võib ka valmistoite varieerida. See, mida te oma koerale söödate on teisejärgulise tähtsusega, võrreldes toidu komponentide tasakaalu või “täielikkusega”.
  • Avatud purgitoit pange alati külma, nii see ei rikne. Ärge unustage kogu söömatajäänud purgi- või kuivtoidu kausist eemaldada, niipea kui kutsikas on söömise lõpetanud. Toidujäänused visake otsekohe minema ning hoolega peske ja kuivatage toidunõu, kuna räpane nõu on kasvulava lugematutele pisikutele.
  • Kui annate kuivtoitu, peab jooginõu olema koerale alati saadaval. Vesi võiks olla kogu aeg käepärast, isegi kui kuivtoitu ei ole koerale välja jäetud, et ta seda ise sööks. Jooginõud peab iga päev pesema sooja vee ja pesuvahendiga, hoolikalt loputama ja kuivatama ning uuesti täitma puhta, värske veega.
  • Toitu ja vett võiks anda toatemperatuuril, mitte liiga külma või kuumana, nii on ta teie kutsikale meeldivam.
  • Kutsikale pange toit tugevasse plastmass-, roostevabast terasest või keraamilisse kaussi, mida ta ei saa ümber lükata, kui oma toitu kugistab. Mõned kausid ja nõud on tehtud nii, et neid ei saa ümber lükata, kuna teistsugused jälle järgides inimeste arusaamu heast kausist. Toidunõud võiksid olla küllalt suured, et mahutada igasugust toitu.
  • Millal iganes teie koera toitainete vajadus muutub - sellest võib rääkida, kui ta on suuremaks kasvanud või haigeks jäänud, ülekaaluline, tiine või imetav - tulevad päevakorda eridieedid. Selles suhtes pidage alati nõu loomaarstiga.
  • Söötke oma kutsikat ühesuguste reeglipäraste ajavahemike tagant; varuge erilisteks juhtudeks maiust, mille abil kiita kutsikat hea käitumise või kuulekuse eest treeningul.
  • Tahkeid toite nagu koeraküpsised ja kuivtoit võib koerale anda regulaarselt. Nende kõvade ja kuivade tükikeste närimine aitab koeral hoida hambad puhtad ning igemed korras.
  • Ärge iialgi toitke koera üle. Kui võimaluse annate, võtab ta iga söögikordade vahel pakutud palakese vastu ning hakkab seda tulevikus ka norima. Selline hellitamine lisab teie lemmikule vaid liigseid gramme ning põhjustab pikemas perspektiivis ka tervisehäireid.
  • Ärge harjutage oma koera laua ääres toitu norima, kui ise sööte.
  • Toidupalakesi saab edukalt kasutada koera treenimiseks. Koerte maiused on praktilised ning sageli ka toitvad - valige hoolikalt tema “närimismaterjali”.

Inglise keelest tõlkis Kaarin Vellet

Märksõnad:

Tagasi