Küsimus:

Tere!

Meil mehega kodus on 2 segaverelist 1,5 aastased, kastreeritud chihuahua poissi. Mõlemal esineb käitumishäireid, kuid erinevalt. Üks mõnikord pissib kuskile nurka, isegi kui alles hiljuti õuest tulnud. (muidu kui tahab välja siis mõnikord annab märku sellest ku mõnikord lihtsalt märgistab nurka).

Praegu oleme proovinud tihedamini välja viia, kuid mõnikord ikka sirtsutab mõnele kastle või mööblile. Teisega on suurem probleem. Kodus on ta muidu tõeline kaisukaru ja armas, sõnakuulelik kutsa kuid kui näeb õues teisi koeri....muutub armsast chihust kerberoseks.

Oleme proovinud erinevaid võtteid... näpuga vastu nina, öelnud et fuu ei tohi, rääkinud rahulikult, et kõigest kutsa, ei tohi haukuda, karistuseks oleme pritsinud veega ja isegi õmblenud atlaspaelast suukorvi.(et kui haugub siis mõneks ajaks peale) Kõigil on olnud väga lühiajaline mõju . Peale kokkupõrget koertega muutub kutsa agressiivseks ka inimeste peale ja haugub läbi kõiki möödaminejaid. Oleme mõelnud osta ka haukumis vastast kaelarihma vibratsiooniga aga kardame, et sellest poleks abi.

Kas Tallinnas on mõnda asjatundjat käitumisprobleemide spetsialisti?

Vastus:


Tere.

Väga raske on midagi soovitada, kuna mina ei näe koera ja koera omanikku ega saa nendega nendega vestelda vähemalt poolt tundi või isegi tundi. Enamik koerte käitumisprobleeme tulevad sellepärast, et koerad ei tea oma õiget kohta pere hierarhias. Meie laseme kogemata koertel arvata, et nemad saavad ise otsustada, mida ja millal teha ning kasutavad peremehi oma huvides. Vahepeal hoiavad peremehed oma positsiooni õigel tasemel ja samal ajal lasevad sellega kogemata neid alla, et koertel lubatud teha, mida nad tahavad.

Mina arvan, et teie esimene koer märgistab kodus territooriumi, nii nagu isased loomad märgistavad territooriumi looduses. Ta demonstreerib teile ja eriti teisele koerale, et teie kodus on kõik tema oma. Tema on teie karjajuht. Teine koer kardab võõraid koeri ja arvab, et haukumisega ta kaitseb ennast. Siin on ka väga oluline koerale seletada, et peremees otsustab, kas tohib rünnata või ei.


Muidugi soovitusi anda on lihtne, aga praktikas nõuab see palju ja pikka tööd hea käitumisspetsialisti juures. Eestis neid on juba palju. Näiteks Anu Poopuu. Interneti kaudu saan soovitada Cesar Milano soovitusi näiteks siit http://www.cesarsway.com/