Kuidas puhastada koera kõrvu

Kõrvahaigused on ühed levinud vaevused koertel ja kassidel. Põhjuseid, miks põletik kõrva tekib, on  erinevaid- liigsest vaigust puhastamata jätmine, parasitaarnakkused, seeninfektsioonid, allergiad, traumad...

Kõrva puhastamisega tuleb algust teha juba varases nooruses- 3-4 kuu vanuselt. Enamasti piisab, kui menetlust teostada ca. 2-4 korda kuus- sõltuvalt aastaajast ja eluviisist.

Esmalt tuleb end varustada mõne loomakliinikutes pakutava kõrvapuhastusvedelikuga - Epiotic, Aurinet, Specicare jt. Kõrvapuhastusvedelikud on kõrvade niisutamiseks ja puhastamiseks loodud spetsiaalsed lahused, mis omavad antibakteriaalset ja seentevastast toimet.

Loobuda tuleks "vanadest puhastusvahenditest" nagu vesinikperoksiid, viina vesilahus, toiduõli... Niisutamiseks on parim kasutada marlitampoone, mida saab koju osta ka loomakliinikutest. Vältima peab vati kasutamist, kuna vatt laguneb, jättes tükke kuulmekäiku.

Enne puhastamist tuleb fikseerida kõrv. Selleks haaratakse ühe käega kõrvalesta kesk- ja tipuosast, mida hoitakse terve puhastamise vältel kindlalt sõrmede vahel. Teise käe sõrmele paigutatud niiske marlitampooniga võib alustada kuulmekäigu välimise osa töötlust. Liigutuste suund oleks seest välja, kaasates vaiku ja tolmu nii palju kui võimalik.

Erinevatel tõugudel on eri suurusega kuulmekäigud. Seetõttu tuleb puhastamist teostada hoolikalt, kuid kindlalt, et vältida loomale valu tegemist. Esmalt tuleb hooldada kuulmekäigu välimine osa, nii et kuulmekäigu nahk oleks puhas vaigust ja tolmust. Eriti hoolikalt peab menetlema urgete ja õnaruste juures, väiksematel tõugudel ja kassidel võib siinkohal kasutada ka hügieenilisi vatipulkasid.

Marli sõrme otsas saab suurel koeral liikuda kuni kuulmekäigu pööranguni, millest edasi enam sõrm ei mahu. Sealtmaalt võib menetlust lasta teha vaid loomaarstil, et vältida kuulmekile vigastusi. Viimast ei saa teha sõrmega puhastamisel. Seepärast ei maksa karta sõrmega sügavale minekut. Jälgima peab vaid, et loomal sealjuures ei oleks valulik- ETTEVAATUST PIKKADE KÜÜNTEGA!

Sageli võib puhastamise tulemusena marli määrduda pruunikas-kollaka vaigu, mõnikord ka lihtsalt mulla-liiva tolmuga ( eriti suvel ja õuekoertel ). Leides kõrvast kollakat mädast haisvat nõret, tuleb kindlasti pöörduda loomaarsti juurde, kuna sellisel juhul on tegu juba väliskuulmekäigu põletikuga ja ainult puhastamisest
ei piisa!

Samuti peab loomaarsti juurde minema, kui näete koeral või kassil pidevat kõrva sügamist käpaga, pea hõõrumist mööda vaipa või põrandat, niuksumist, pea ühele küljele hoidmist, pea raputamist.

Siinkohal veel üks pilt tervest kõrvast- välimise kuulmekäigu nahk peab olema õrnalt roosakas, sileda pinnaga, omamata sidekoelisi paksendeid ja kõrgendikke, vaiku esineb tühisel määral, kuulmekäik on avar ja ilma turseteta.

Autor: loomaarst Heinz Kask

Märksõnad:

Tagasi