Küsimus:

Tere!

Mul on selline probleem, et mul on kodus kaks taksi. 3 aastane isane ja aastane emane. Meil tekkis isasele koerale seljale mingi laik. Meenutas tol hetkel hot spoti. Kontrollisime emase ka kohe üle, tal ei olnud midagi.

Läksime kohe arsti juurde. Arst vaatas ja ajas seljalt karvad laigu ümbert ära. Uurisime, et kas see on nakkav. Ta ütles, et ta ei usu et on. Saime koerale krae ja antibiootilise salvi.

Möödus umbes 4 päeva kui avastasime et sama asi on isasel koeral ka saba juures ja sabal. Vaatasime uuesti ka emase koera üle. Leidsime tal tagumise jala kintsult samasuguse laigu. Kohe uuesti arstile. Aeti siis mõlemal koeral uuesti karvu. Kirjutati igaks juhuks ka antibiootikumid välja, et kui antibiootiline salv ei aita.

Arstid laiutavad käsi, et ei tea mis see on. Aga samas proove ka ei tehta. Tegemist on Soome loomaarstidega.
Mis asi võib see olla? Siis tean mida ma saaks neilt nõuda. Mida ma nõudnud ei ole?

Lugupidamisega

Karmen

Vastus:

Tere,

Piltide järgi tunduks nagu oleks tegemist vana traumaga. Kas on võimalik, et nad omapead kusagil hulkumas käinud, mingi aia alt läbi roninud, kellegagi (või omavahel) purelenud?

Selliste kollete tekkepõhjusi on palju, aga väga vähe tõenäoline, et see oleks midagi nakkavat. Nakkustest saame rääkida parasiitidest (kärntõbi, kirbud, kõõmalest, täid) - haigus peaks algama sügelusega, nahaseenest (sügelust tavaliselt ei esine, aga haiguspilt on hoopis teistsugune kui teie koertel) ja muid nakkusi Soomes/Eestis tavaliselt ei esine.

Pildi järgi otsustades on hetkel tegemist sekundaarse nahapõletikuga, mida esialgu raviti antibiootikumi salviga ja edasi tablettidega. Kui tegemist on mingi juhusliku traumaga (mõlemal koeral), siis piisava pikkusega antibiootikumikuur (2 nädalat ja vajadusel rohkem) ja see, et koerad ise ei laku ega kraabi end - peaks tagama paranemise.

Kui paranemist ei toimu või kui antibiootikumikuuri järel tekivad ikkagi uued haiguskolded, peaks pöörduma
uuesti loomaarstile (soovitavalt dermatoloogi juurde). Siis tuleb võtta põhjalik haiguse eellugu, välistada parasiidid ja vajadusel teha antibiogramm, kui bakterid ei allu kasutatud antibiootikumile. Aga seda kõike ei tehta, kui on tegemist esmase haigusjuhtumiga nagu teil oli. Loodan, et hetkeks on olukord juba parem ja täiendavaid samme pole tarvis ette võtta.

dr. Tiina Toomet

Märksõnad:

Tagasi